top of page

TS EN IEC 62384 

Işık yayan diyot (led) modülleri için Performans özellikleri Testleri PTC Laboratuvarında Hizmetinizdedir.

eccee.jpg
caca.jpg

CB Test ve Belgelendirme Test Hizmeti Nedir

CB Deney Belgesi uluslararası IEC System komisyonunun dünyada 53 ülkede geçerli olan bir test ve belgelendirme sistemidir. Ülkemizin de üye olduğu IEC Sisteminin yetkilendirdiği belgelendirme verebilen test kuruluşlarında CB Deney belgesi ve IECEE Test raporu üyesi olduğu ülkeler tarafından kabul görmektedir. CB Belgesinin amacı ürün üzerinde daha kaliteli , güvenilir ve ürünün sürekliliğini sağlamak için yapılır .

Firmamız IECEE Kurumu tarafından akredite edilmiş bir CBTL Laboratuvarıdır.

CB Belgesini ihracat esnasında zorunlu tutan ülkeler , Suudi Arabistan ve İsrail dir. ilerleyen zamanlarda ürün güvenliğini daha sıkı tutan ülke sayısı çoğalacaktır.

CB Belgesi Nedir.

CB Deney Belgesi Aslında CE Belgesi tamamlayıcı niteliğindedir. Bu belgesi verebilmek için 3.taraf bir test laboratuvarına sahip olmak gerekmektedir. CB Deney belgesi nereden alınır sorusuna Avrupa da yayınlanmış uygunluk sertifikası ve test merkezi olan kuruluşlar verebilmektedir. sertifika tamamen İngilizce olmalıdır kesinlikle piyasada sahte cb belgelerine dikkat ediniz. Özellikle ihale şartlarında veya ihracat esnasında CB Belgesi olmadan ürün güvenliği tam anlamıyla sağlanmış olmaz.

 

Uluslar arası IECEE elektrik elektronik kurumuna bağlı gerekli dokümantasyon ve denetimi geçirmiş NB kuruluşunun altında testleri yapabilen TÜRKAK akreditasyonlu kurumların sistemde yayınlandığı bir uluslar arası sertifikadır. PTC Laboratuvarı İsviçre ve Almanya NB olmak koşulu ile bir uluslar arası CB Laboratuvarıdır. Aydınlatma ve Makine konusunda tecrübeli mühendis kadrosu ile gerekli standartlara göre elektriksel güvenlik testlerini yaparak CB Deney belgesi yayınlanabilen ilk Türk laboratuvarıdır. 2020 yılında Güncel CB Belgesi konusunda mesela Almanya ihracatı , Dubai ihracatı , Kanada ihracatı , Amerika ihracatı Suudi Arabistan ihracatında Aydınlatma ve elektrikli ev aletlerinde genel olarak CB Deney belgesi ve CB Belgesi şart koşmuştur. Özellikle Suudi Arabistan ihracatında CB Belgelendirme tek başına yeterli olmayıp IECEE Tanıma sertifikasından sonra saso belgesi istediği yönetmelik gereli yürürlüğe girmiştir.

CB Deney Belgesi , CB Deney belgelendirme , IECEE Test raporu ve IECEE Certificate 

IEC Standards operated by the IECEE göre Akredite Edilmiş Ptc Ürün test ve Belgelendirme firmamız Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) sistemine (IECEE) göre Akredite Olmuştur.

CB Nedir? Aydınlatma CB Belgesi Nasıl Alınır , Makine CB Belgesi 

 

           CB Tam Sertifikasyon Şeması, IECEE CB Programının bir uzantısıdır. Genel üretim hattının ilk test / sertifikalandırma ile sürekli uyumlu olmasını sağlayan fabrika gözetimi ve yeniden test işlemlerini içerir.

LED lerde Elektrik Enerjisi Verimliliği

 

           Led Modüllerde CB ve IECEE sertifikası 2019 yılından sonra Saudi arabistan tarafında zorunlu hale gelmiştir.

IEC 62031 Led standartlına göre IECEE test raporu ve CB sertifikası tarafımızca hazırlanır , Daha sonra EER sertifikası hazırlanır . Hazırlanan bu sertifika ürünlerin avrupa IECEE sistemine ve CB şemasına uygun olduğunu gösterir. Daha sonra SASO 2870 ve SASO 2902 standartlarına göre yapılacak olan test raporundan sonra Led modüllerinize EER etiketi alabilirsiniz , Her yıl düzenlenecek olan bu işlem Dünya markaları arasına girmek için kaçınılmaz bir fırsattır.

 

IECEE Nedir ?

 

Elektroteknik Ekipman ve Bileşenler için IEC Uygunluk Değerlendirme Programları Sistemi IECEE, IEC Uluslararası Standartlarına dayanan çok taraflı bir sertifikalandırma sistemidir. Üyeleri, dünya çapındaki ulusal seviyelerde sertifikasyon veya onay almak için test sonuçlarının karşılıklı tanınması (karşılıklı kabul etme) ilkesini kullanır.

 IECEE Planları, evlerin, ofislerin, atölyelerin, sağlık tesislerinin diğerlerinin yanı sıra bileşenlerin, cihazların ve ekipmanların emniyetini, kalitesini, verimliliğini ve genel performansını gösterir. Toplamda, IECEE 23 kategoride elektrikli ve elektronik ekipman ve test hizmetleri sunmaktadır.

IECEE Sertifikası bir anlamda Suudi Arabistan ihracatında istenilen bir tanıma sertifikası da vardır. Bu konuda Avrupa uygunluk belgesinde verilen ve test yapılan IECEE test raporu ile karıştırılmamalıdır. Suudi Arabistan ihracatında CB Belgesi , SASO2902 Enerji etiketi ve IECEE Tanıma sertifikasından sonra Saso Belgesi veya shipment certificate alınması gerekmektedir.

 

          PTC laboratuvarı CB Programı kapsamında testler yapmak için IEC tarafından bir CB Test Laboratuvarı olarak tanınır. Ekipmanınızın müteakip CB Şeması sertifikası için gereken tüm test ve prosedürleri uyguluyoruz:

Uygulanabilir IEC standartları tanımlama CB Programı kapsamında elektriksel güvenlik testleri TRF formatında test raporu verilmesi Raporun belgelendirme kuruluşu ile işlenmesi PTC Laboratuvarı, 6 yılı aşkın bir süredir elektrik ve elektronik endüstrisi ile çalışmaktayız.

CB Belgesinin Yararları Nelerdir?

• CB belgelendirme sistemi içerisinde olan 50 civarında üye ülkenin Belgelendirme Kuruluşlarından ilave deney gerektirmeden, o ülkelere ait belgeleri almak için kullanabilmesi,

• CB belgelendirme sistemi içerisinde olan ülkelerde, belgelendirmelerde ek deney gerekmediği için diğer müracaatlara göre öncelik verilmesi,

• CB belgelendirme sistemi içerisinde olan belgelendirme kuruluşlarından, belge almak amacıyla ve müşteriyle irtibatta kullanılabilmesi

 

Elektrikli ve elektronik cihazların ve parçalarının güvenliğini kapsayan CB test raporları ve belgeleri, uluslararası bir sistem olan IECEE CB Planı ile karşılıklı tanınırlar. IEC CB, uluslararası (IEC) standartlarının kullanımına dayanan, katılımcı ülkeler ve belgelendirme kurumları arasındaki çok yönlü bir plandır. İmalatçıların, sahip oldukları Ulusal Belgelendirme Kurumu (NCB) tarafından verilmiş CB belgesi ile, başka bir ülkedeki NCB'den belge almalarına olanak tanır. 

PTC ürün Test Ve Belgelendirme Firmamızın CB Belgesi ve test için Hangi Alanda akredite olduğunu görebilirsiniz;

 1. Kablolar ve kordonlar

 2. Piller

 3. Cihazlar için anahtarlar

 4. Ev tipi elektrikli aletlerin otomatik kontrolleri

 5. Medikal amaçlı elektrikli aletler

 6. Bilişim ve ofis ekipmanı

 7. Aydınlatma

 8. Ölçüm aletleri

 9. Elektrikli oyuncaklar

 10. Taşınabilir aletler

 11. Ev tipi benzeri aletler

 12. Elektronik

 13. Eğlence

 14. Güvenlik transformatörleri ve benzeri cihazlar

 15. Kurulum aksesuarları ve bağlantı cihazları

 16. Kurulum koruma ekipmanı

 17. Düşük voltaj, yüksek güç anahtarlama ekipmanı, 

 18. Makine CB Belgesi ve LVD Testleri

                                                             PTC Test, ÜRÜNLERINIZ IÇIN GLOBAL PAZAR ERIŞIMI SAĞLAR

Uzman ekibimiz, değer katmak ve güvenli ve güvenilir ürünler sunmanıza yardımcı olmak için tüm ürün geliştirme döngüsü boyunca sizinle birlikte çalışır. PTC Test teknik uzmanları, güncel ve değişen ihtiyaçlar hakkında güncel bilgiler sağlayan uluslararası danışma kurullarına ve standart geliştirme faaliyetlerine aktif olarak katılmaktadır. Saudi Arabistan standartlarına göre ülkeye giriş izni alınabilmesi için IECEE Certificate alınması gerekmektedir. Ürünlerinizin IECEE test raporu ve CB belgesi alındıktan sonra yazılım sistemden alığınız IECEE certificate ile gümrük işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon İşbirliği (ILAC)
Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF)
Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve IEC Uygunluk Değerlendirme Sistemleri


2019 Yılından sonra Suudi Arabistan hükümeti 2030 vizyonu gerçekleştirmek için Suudi Arabistan gümrüğünde hemen tüm aydınlatma Ürünleri için IECEE akreditesi test raporu ve CB Belgesi istemektedir. Ürünlerinizin kalitesini Uluslar arası laboratuvar işbirliği , Uluslar arası akreditasyon formu veya uluslar arası elektroteknik komisyonundan yetki almış PTC Ürün test ve belgelendirme firmamız gibi kuruluşlardan sertifikalar istemektedir. Bu sertifikalara sahip olmadan ve ürünlerinizin kalitesini CB

 

Sertifikası ile donatmadan kesinlikle yükleme yaparak ihracat yapılmaması gerektiğini bildirmek isteriz.


PTC laboratuvarımızın IECEE ,IEC ve CB alanlarındaki kapsam standartları ;


IEC 60204-1+A1   (Makina CB Deney Belgesi)
IEC 60598-1          ( Aydınlatma CB Belgesi)
IEC 60598-2-1       (Sabit Aydınlatma CB Belgesi)
IEC 60598-2-4       
IEC 60598-2-2 
IEC 60598-2-3+A1+AC
IEC 60598-2-5
IEC 60529
IEC 60695-10-2
IEC 60695-2-11
IEC 60695-11-5 
IEC 60112
IEC 62031
IEC 61347-1
IEC 60068-2-75
IEC 60335-1        ( Elektrikli ev aletleri CB Belgesi)

led Driver ENEC ve CB Belgesi standartları aşağıdadır.


TS EN 13032-1

EN 13032-1
TS EN 13032-2

EN 13032-2
TS EN 13032-4

EN 13032-4
ANSI IES LM-79-19
ANSI IES LM-80-20
ANSI IES TM-21-19
IES TM-28-20

ANSI IES LM-84-20
ANSI IES LM-82-20
IEC 62722-1

SASO-IEC-PAS-62722-1
IEC 62722-2-1

SASO-IEC-PAS-62722-2-1
IEC 62717

SASO-IEC-PAS-62717
TS EN 62612

Pompa CB Belgesi , Pompa CB Belgesi Nasıl alınır,  Pompa Ce Belgelendirme ,Pompa Yetkili laboratuvar

Dalgıç Pompalarda, paletli pompalar, diyaframlı pompalar, salyangozlu pompalar, radyal akışlı pompalar, periferik pompalar ve daha pek çok çeşitte pompa tiplerinde Cb Belgesi gereken ihracat atlarda Türkiye'de tek yetkili olarak PTC laboratuvarıdır.

Pompalarda CB Belgesi almak istiyorsanız hızlı ve güvenilir laboratuvarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

IECEE ve CB sertifikası üreticiler test raporlarını ve sertifikalarını aldıktan sonra hedefledikleri ülkelerde ihracat yapmak için pazara giriş işlemlerini gerçekleştirebilirler .Böylece Bu pazara yasal bir erişim olmadığını kanıtlamış olurlar .

 

PTC Laboratuvarı IEC 60335-2-80: 2015, Uluslararası Standartlına  iecee cb scheme olarak Akredite olmuştur

 

Ev ve benzeri amaçlar için elektrikli fanların güvenliğiyle ilgilenir; nominal voltajları tek fazlı cihazlar için 250 V ve diğer cihazlar için 480 V'tan fazla değildir. Bu standardın kapsamına giren fanlara örnek olarak tavan vantilatörleri; kanal fanları; bölüm fanları; ayaklı vantilatörler ve masa vantilatörleri. Bu standart, fanlarla birlikte sağlanan ayrı kontroller için de geçerlidir. Dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılması amaçlanan cihazlar gibi, normal ev kullanımı için tasarlanmamış ancak yine de halk için tehlike kaynağı olabilecek cihazlar bu standardın kapsamındadır. Uygulanabilir olduğu ölçüde, bu standart, ev içinde ve çevresinde tüm insanların karşılaştığı cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilidir. Ancak genel olarak fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri olan kişileri (çocuklar dahil) hesaba katmaz; veya deneyim ve bilgi eksikliği, gözetim veya talimat olmaksızın cihazı güvenli bir şekilde kullanmalarını engeller. Ayrıca cihazla oynayan çocukları da hesaba katmaz. Bu standardın beşinci baskısı (2010) temel alınarak oluşturulmuştur. Bu üçüncü baskı, 2002'de yayınlanan ikinci baskıyı, Değişiklik 1'i (2007) ve Değişiklik 2'yi (2011) iptal eder ve onun yerine geçer. Teknik bir revizyon oluşturur. IEC 60335-2-80'in ikinci baskısına kıyasla bu baskıdaki temel değişiklikler aşağıdaki gibidir (küçük değişiklikler listelenmemiştir): veya deneyim ve bilgi eksikliği, gözetim veya talimat olmaksızın cihazı güvenli bir şekilde kullanmalarını engeller. Ayrıca cihazla oynayan çocukları da hesaba katmaz. Bu standardın beşinci baskısı (2010) temel alınarak oluşturulmuştur. Bu üçüncü baskı, 2002'de yayınlanan ikinci baskıyı, Değişiklik 1'i (2007) ve Değişiklik 2'yi (2011) iptal eder ve onun yerine geçer. Teknik bir revizyon oluşturur. IEC 60335-2-80'in ikinci baskısına kıyasla bu baskıdaki temel değişiklikler aşağıdaki gibidir (küçük değişiklikler listelenmemiştir): veya deneyim ve bilgi eksikliği, gözetim veya talimat olmaksızın cihazı güvenli bir şekilde kullanmalarını engeller. Ayrıca cihazla oynayan çocukları da hesaba katmaz. Bu standardın beşinci baskısı (2010) temel alınarak oluşturulmuştur. Bu üçüncü baskı, 2002'de yayınlanan ikinci baskıyı, Değişiklik 1'i (2007) ve Değişiklik 2'yi (2011) iptal eder ve onun yerine geçer. Teknik bir revizyon oluşturur. IEC 60335-2-80'in ikinci baskısına kıyasla bu baskıdaki temel değişiklikler aşağıdaki gibidir (küçük değişiklikler listelenmemiştir): Teknik bir revizyon oluşturur. IEC 60335-2-80'in ikinci baskısına kıyasla bu baskıdaki temel değişiklikler aşağıdaki gibidir (küçük değişiklikler listelenmemiştir): Teknik bir revizyon oluşturur. IEC 60335-2-80'in ikinci baskısına kıyasla bu baskıdaki temel değişiklikler aşağıdaki gibidir (küçük değişiklikler listelenmemiştir):
- tavan fanı süspansiyon sistemi için tanım eklendi (3.102);
- tavan fanı bakımı için ek talimatlar (7.12);
- tavan fanı kurulumu için ek talimatlar (7.12.1);
- yukarı-aşağı yönde salınım yapan bir fan kafasına sahip masa ve ayaklı fan için tuzak değerlendirme kriterleri eklendi (20.102);
- ekli armatürleri beslemek için kullanılan önceden monte edilmiş iç kabloların yalıtımı için ek gereksinimler (22.101);
- tavan vantilatörleri için süspansiyon sistemi arıza koruma gereksinimleri eklendi (22.102);
- motor fırçası aşınma gereksinimleri eklendi (27.3).
Ulusal Komitelerin dikkati, ekipman üreticilerinin ve test kuruluşlarının, yeni gerekliliklere uygun olarak ürün yapmak için yeni, değiştirilmiş veya revize edilmiş bir IEC yayınının yayınlanmasının ardından bir geçiş dönemine ihtiyaç duyabileceği gerçeğine çekilmektedir. veya revize edilmiş testler. Komitenin tavsiyesi, bu standardın içeriğinin, yayın tarihinden en geç 12 ay veya en geç 36 ay sonra ulusal düzeyde uygulanmak üzere benimsenmesidir. Anahtar kelimeler: Fanlar, Kanal fanları, Ayaklı vantilatörler, Tavan vantilatörleri, Bölme vantilatörleri, Masa vantilatörleri 

 Led Driver TS EN 61347-2-13/A1 :2017 ; TS EN 61347-1/A1 :2021 Standart testleri ve standartlarına göre yapılan testler aşağıdadır.

7 (7.2) İşaretleme Deneyi / Durability
8 (10.1) Elektrik Çarpmasına Karşı Koruma / Protection Against Electric Shock
8 (10.4) Dokunma Akımı / Touch Current Test
9 (8.1) Vidasız Bağlantı Uçları ve Elektriksel Bağlantılarda Mekanik Dayanım / 
Mechanical Strength Test in Screwless Terminals And Electrical Connections
10 (9.3) Topraklama Süreklilik Testi / Earth Continuity Test
11 (11) Neme Dayanıklılık ve İzolasyon Direnci Ölçümü /
Humidity Test And Insulation
12 (12) Elektriksel Dayanım / Electric strength test
17 (16) Yüzeysel Kaçak Yolu Uzunlukları ve Yalıtma 
Aralıkları / Creepage Distances And Clearances
18 (17) Tork Testi / Torque Test
19 (18.1) Bilye Basınç Deneyi / Ball-Pressure Test
19 (18.2) Basılı panoların testi / Test of printed boards
19 (18.4) İğne Alevi Deneyi / Needle Flame Test
20 (19) Korozyona Karşı Dayanım Testi / Corrosion Resistance Test

PTC ürün test ve Belgelendirme firmamız Uluslar arası IECEE ve IEC , CB Belgesi alanında tam yetkilidir.

PTC iecee cb scheme

Bu konuda her türlü sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tel     : +90 216 393 55 61

Mobil : +90 555 852 56 69

E-mail: ozcan@ptctesting.com

bottom of page