top of page
22.png
cd.png

SASO Belgesi 2021 Yılında Yeni Yönetmelikler Nelerdir

Saso Belgesi ( Shipment Certificate) Nasıl Alınır 

Saso Belgesi veya Saso Sertifikası 2021 yılında yeni regülasyonlar getirmiştir. mesela yeni adı shipment certificate olan bu belgesi saber sistemine kayıt yapan Arabistan tarafındaki alıcıların yapabileceği bir işlemdir. Fakat prosedür sadece kayıt ile bitmiyor işlemler doküman incelemesine girdiğinde Akreditasyonlu test raporu istendiğinden PTC Laboratuvarı bu konuda SASO Standartlarına göre tam yetkidir. Akredite aldığı standartlarda güvenilirlik sağlamış Suudi Arabistan gümrüğünde ürünler çoğunlukla bir daha test istenmez hale gelmiştir. Çünkü saso belgesi arka planda çok fazla test regülasyonu ve işlem vardır. firmalara ürün çeşitlerine ve HS kodlarına göre istenilen testler sağlanarak Saso Belgesi kolay alınmasını sağlar.

Saso Belgesi 2021 yılında gelen yeni regülasyonları ile ihracatçı firmaların ürün gruplarına farklı bir etkenler katıyor

 

Aydınlatma Ürünlerinde SASO Belgesi Nasıl Alınır .

Türkiye de ve Dünyada Suudi Arabistan ihracatında Riyad , Mekke, Dammam Gümrüğünde istenilen Saso belgesi Yeni adıyla ( Shipment Certificate) gönderilecek ürünlerin HS kodları ile kontrol edilerek sistemden çıkan ve istenilen belgelere göre aksiyon alınmaktadır . Mesela tekstil ürünlerinde HS koduna göre gruplandırma yapılarak saber sistemine kayıt yapılmaktadır . Saber sistemi ürün hs koduna göre arama yaptığınızda karşınıza çıkan işlem gümrükte istenilen işlemdir. Mesela 940510 ile başlayan tüm gruplar aydınlatma ürün gruplarıdır. Bu alanda Saso Belgesi almak için ürünlere PTC Laboratuvarımızdan CB Deney Belgesi veya CB Belgesi ve IECEE Test raporu alınması zorunluluğu vardır. Daha sonra ürün led ise her bir model ve her bir waat yine PTC Register laboratuvarından SASO 2902 Test raporu alınması gerekmektedir. Daha sonra SASO Enerji etiketi alınması gerekmektedir. Bu işlemler bittikten sonra yine Ana grup veya her bir modele IECEE Tanıma sertifikası alınması gerekmektedir.

Pompa Gruplarında SASO Belgesi Nasıl Alınır.

Pompalara PTC Laboratuvarı tarafından EN 60335-2-41 Akreditasyonlu CB Belgesi yapılması gerekmektedir. Bu standartta gör tek Cb yetkisi PTC Laboratuvarındadır. Ayrıca CB Belgesi alındıktan sonra IECEE Tanıma sertifikası alınması gerekmektedir. Suudi Arabistan tarafından hazırlanacak olan IECEE Tanıma sertifikası CB Belgelerin dokümantasyonu ile hazırlanır. Daha sonra her yükleme için SASO Belgesi yani yeni adı ile shipment certificate alınmalıdır.

Fan Ürünlere Saso Belgesi Nasıl Alınır . 

Fan ürünler havalandırma sistemleri IEC 60335-2-80 Cb Belgesi yapılması gerekmektedir. Bununla ilgili PTC Laboratuvarı referansları ile birlikte testlerinizi yapmak yetkisine sahiptir. CB Belgesi Grup başına yapıldıktan sonra Arabistan istediği regülasyonlarda Saso belgesi ( Shipment Certificate ) için IECEE Tanıma sertifikası yapılması gerekmektedir. IECEE Tanıma sertifikası her bir model ve her bir ürüne ayrı ayrı çıkacağından IECEE Tanıma sertifikası çıktıktan sonra Saso Belgesi Alınabilir.

 

SASO Energy Efficiency Label Registration ( EER )

Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO), bazı elektrikli ve elektronik (EE) ürünler için yeni Enerji Verimliliği Etiketleme Düzenlemelerini duyurdu. Üreticiler ve ithalatçılar, ürünlerinin Güney Arap pazarına girmeden önce yeni düzenlemelere uygun olmasını sağlamalıdır.

Yeni Enerji Verimliliği Etiketleme Düzenlemeleri (EER), aşağıdaki ürünlerde görüntülenecek olan enerji verimliliğini gerektirir:

Buzdolapları (buzdolabı ve / veya dondurucu işlevi dahil)

Klimalar

Çamaşır makineleri

Elektrik motorları

Aydınlatma ürünleri ,Led Modüller i Strip ledler , Gömme armatür , projektör , Led Line , vs..

SASO BELGESİ İHRACAT UYGULAMALARI

SASO Suudi Arabistan tarafından ihracatta aranan belgeler şunlardır:

  • Ticari fatura

  • Menşe Şahadetnamesi

  • Konşimento

  • Sigorta belgesi (Eğer ihracatçı tarafından sigortalanmışsa)

  • Yükleme listesi

Bunların dışındaki belgeler isteğe bağlı olup, ithal edilecek ürüne ve ithalatçı ile yapılan anlaşmaya göre değişebilmektedir.

Türkiye den ve Tüm dünyadan Suudi Arabistan ihracatında Arabistan Limanlarında (Dammam , Riyadh ,Jeddah , Medinah ) istenen SaSo standart organizasyonu kuralları gereği zorunlu tutulan bir belgedir. Belge alınabilmesi için Öncelikle test raporları olmayan veya herhangi bir kalite standartları gereği test yapılmayan ürünlerin laboratuvarımızda ( Saso Standartlarına göre) test yapılması zorunludur. Test işlemlerinden sonra gerekli evraklar temin edildiğinde hızlı bir şekilde yayınlanan bu belge Exporter ve İmporter arasında ihracat bütünlüğü ve olası sorunları kaldıran kurumsal kimlik açısından üretilen ürünü son kullanıcıya ulaşmadan hataları düzelten bir belgedir.

2020 yılından sonra tüm ürünlerde Saber sistemi zorunlu hale gelmiştir. Eğer ihraç edeceğiniz ürün Makine veya aydınlatma ise Mutlaka PTC Laboratuvarı ile iletişime geçmelisiniz. Aydınlatma ürünlerinde Enerji etiketi , Iecee certificate , Cb belgesi ve Shipment certificate gerekmektedir. Bu işlemleri olmadan ürünleriniz gümrük işlerinde kalabilir ve ağır cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

SASO 2902 test raporu , IECEE Test raporu , CB Belgesi , IECEE Certificate , SASO Enerji etiketi , shipment certificate almadan yükleme yapmayınız.

Aydınlatma ürünlerinde Saso Belgesi Nasıl Alınır. Makinalarda Saso Belgesi Nasıl Alınır. Saso standartlarına göre test nasıl yapılır.

Tel     : +90 216 225 03 41

Mobil : +90 555 852 56 69

E-mail: ozcan@ptctesting.com

bottom of page