top of page

Machine Tests


During the 2006/42 / EC Machinery Safety Regulation, the Ministry of Industry has requested a CE certificate from the Notified Body in the CE certificate inspections and the machines carrying the risk product carrying the product.

 


MACHINE SAFETY REGULATION BY THE MINISTRY OF INDUSTRY AND TRADE (2006/42 / EC).


1) Circular saws of the following types (single or multi-blade) used to process materials with wood or similar physical properties or physical properties of meat or similar:

1.1) Saw machines with fixed blades / blades during cutting, with fixed bearings or supports, where the workpiece is fed manually or with a detachable power drive,

1.2) Saw machines with fixed knives / blades and a manually operated reciprocating saw car or stand when cutting,

1.3) Sawing machines with fixed blades / knives during cutting, manual loading and / or unloading, with a combined mechanical device for feeding the workpiece,

1.4) Sawing machines with moving knives / blades during cutting, mechanical movement of the blade, manual loading and / or unloading,

2) For wood processing, manual feeding, planing machines,

3) One-sided surface planer with manual loading and / or unloading, with a mechanical combined feeding device for wood processing,

4) Bandsaw machines of the following types, for manual loading and / or unloading, for processing materials with wood and similar physical properties or meat and similar physical properties:

4.1) Saw blades with fixed blades / blades during cutting, fixed or reciprocating bearing or support for the workpiece,

4.2) Saw benches with knives / blades mounted in a forward-moving car,

5) Combined machine types referred to in paragraphs 1 to 4 and paragraph 7 above, used to process materials with wood and similar physical properties.

6) Manual feeding tenon looms with various tool holders to process wood,

7) Moulder mills with vertical spindles, for processing materials with wood and similar physical properties,

8) Portable chain saws for wood processing.

9) Presses for manual working and / or unloading of moving workpieces used for the cold working of metal materials, including press brakes, from 6 mm to 30 mm / s.

10) Manual loading or unloading, injection (injection) or compression (pressing) plastic molding machines.

11) Manual loading or unloading, injection (injection) or compression (pressing) rubber molding machines.

12) Machines used in underground works of the following types:

12.1) Locomotives and decors,

12.2) Hydraulic power roof supports.

13) Manual loading, garbage trucks with compression mechanism used for the collection of household waste.

14) Detachable mechanical transmission / transmission devices and housings.

15) Housing of removable mechanical transmission / transfer devices.

16) Vehicle maintenance lifts.

17) Equipment used to lift persons or persons and objects, at risk of falling from a vertical height of more than three meters.

18) Portable cartridge-operated fixing machines and other pulsed machines.

19) Protective devices designed to detect the presence of persons.

20) Power-driven, lockable movable housings, designed to be used for protection purposes in paragraph 9, paragraph 10 and paragraph 11.

21) Logic units for providing security functions.

22) Roll-over protective structures (ROPS).

23) Protective structures against falling objects (FOPS).

Makina CE Sertifikası ve Belgesi 2006/42/AT Makina Güvenliği Yönetmeliği Hakkında Yazı

1993 Yılında yayınlanan Makina Direktifi, iki yıllık  geçiş döneminden sonra  1995 yılı itibari ile de tam olarak uygulamaya başlanmıştır. Bir makinenin Etiket üzerinde CE İşareti taşıması O makinenin 2006/42/AT Makine Yönetmeliği temel sağlık ve güvenlik gereklerine uyduğunu ve bu makinenin Avrupa Birliği Ülkeleri içerisinde satılabileceğini gösterir. Her makine üreticisinin zaman zaman karşı karşıya geldiği ve içinde çıkamadığı sorunların başlangıcı, müşterisinin alacak olduğu ürünü için kendisinden 2006/42/EC Makine Emniyeti yönetmeliğine göre Makina CE sertifikası istemesi ile başlar. Bu direktif kapsamında her makine için  CE işareti taşıyan bir etiket ve ilgili yönetmeliğin gerekliliklerine göre temin edilmiş CE belgesi  bulundurulmalıdır. Yönetmeliğin EK 1 “TEMEL Sağlık Güvenlik Gereklilikleri” ne göre tam olarak uygulanır ve testleri gerçekleştirilirse makinalara CE sertifikası alıp CE işareti iliştirebilir.


Makine güvenliği yönetmeliğine göre bir makinenin tehlike analizi ve risk değerlendirmesi yapılması gerekir. Yapılan Bu Standart EN 12100 Risk analizi standart göre Testler Gerçekleşir.

Aşağıda makina CE testlerinden bazıları verilmiştir:

* Makina Elektriksel İzolasyon Testi
* Makina Elektriksel Yüksek Gerilim Testi
* Makina Elektriksel Kaçak Akım Testi
* Makina Elektriksel Toprak Hattı Süreklilik Testi
* Makina Elektriksel EN 60204-1 Elektriksel Güvenlik Testleri
* EN ISO 13857 Açıklıkların kontrolü
* EN ISO 13850 Acil Durdurma butonu kontrolü
* EN ISO 13849-1 EN ISO 13849-2 Kontrol devrelerinin muayenesi
* EN ISO 4413, 4414, Hidrolik, pnomatik sistemlerin kontrolü
* Varsa C Tipi standardı üzerinden tip incelemesinin yapılması

Makina Riskli Ürün grubu olarak , 23 kategoride tanımlanan makinalardan bir tanesiyse ve tüm temel sağlık ve güvenlik gereklerini kapsayan AT Harmonize Standardına uymuyorsa onaylanmış kuruluşun uygunluk değerlendirme faaliyeti yürütmesi zorunludur. Eğer Onaylanmış Kuruluş ürünün uygunluğu konusunda ikna olmuş ise CE Belgesi adını verdiğimiz, AT Tip incelemesi Sertifikası veya Tam Kalite Güvence sertifikası belgesi yeterli olacaktır.

Örnek Vermek gerekirse Ahşap işleme makinaları CE Belgesi kapsamında eğer yönetmelik gereği el ile beslemeli makinalarda kesinlikle onaylanmış kuruluş CE Belgesi gerekmektedir.

Makina CB Belgelendirilmesi Nasıl Yapılır 
Ptc Ürün test ve Belgelendirme firmamız Makina CE Belgesi için Önce IEC 60204-1 Makina güvenlik testlerine TÜRKAK Akrediteli yaptıktan sonra 

bottom of page