top of page

 

SASO Energy Efficiency Label

SASO 2902 VE 2870

SASO 2902 Led Modüller için SASO 2870 Duylu Aydınlatmalar için Suudi Arabistan gümrüğü tarafından istenilen test raporlarıdır. Normalde SASO 2902 testleri için her bir modelden 15 adet numune gerekmektedir. Bu 15 adet numune cihazımızda 2000h yani yaklaşık 3 ay kadar bir sürece 55 derece , 85 derece ve 105 derece ömür testlerinin grafikleri çıktığından enerji performansı belirlenir. Her bir aydınlatma ürünleri için waat ve Lümen/Waat değeri üzerinden performans belirlenir . Test raporları 2 yıl enerji etiketleri her yıl düzenlenir.

        Suudi Arabistan Standartları Örgütü'nün (SASO) geçmiş Enerji Verimliliği Etiketi kayıt sistemi kapandı. Tamamen, ilk olarak Mart 2018'de piyasaya sürülen yeni bir EER kayıt sistemi ile değiştirildi. Uygunluk belgesi sağlayıcıları eski etiket türlerine dayanarak artık SASO Sertifikaları kesinlikle veremeyecektir. Türkiye'de SASO 2902 ve SASO 2870 standartlarında full test yapabilen ilk laboratuvar olarak sizlere uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz. Laboratuvarımızda test yaptırmanız hem maliyet hem de zaman açısından büyük önem taşımaktadır.

         Suudi Suudi Arabistan Aydınlatma Ürünleri için enerji verimlilik, işlevcilik ve etiketleme gereksinimleri - SASO 2902/2018

         Suudi Arabistan Standart Organizasyonu (SASO) 2902 aydınlatma ürünleri için enerji verimliliği standardı. Suudi Arabistan'a ihracat yapacak üreticiler aydınlatma ürünlerinin standartlara uygun olmasını sağlamalıdır. Aynı zamanda enerji verimliliği etiketini alarak ürünlerin üzerlerine yapıştırmalıdır.

Aynı modelden en az yirmi (20) lamba veya on (10) armatürden oluşan bir seri numunesi kontrol ve test edilmelidir.

Kayıtlı ürün ailesi içindeki bir model başarısız olursa, aynı ürün ailesi altındaki tüm modellerin kaydı otomatik olarak iptal edilir.

Marka Etiket Bilgileri;

Aşağıdaki bilgiler silinmeyecek şekilde (lazerle) ampulün veya armatürün üzerine basılmalıdır:

1-Marka adı ve modeli

2-Nominal güç

3-Giriş voltajı

4-Menşe Ülke

5-Çalışma Frekansı

        Bilgiler kabul görmüş uluslararası bir dilde(İngilizce) veya Arapça olarak yazılmalıdır.

Enerji verimliliği etiketi;

Bu standart kapsamındaki lambalar ve entegre aydınlatma armatürlerin de doğrudan ürünün ambalajına basılmış bir etiket bulunmalıdır.

İşlevsellik;

 1. Etkinlik (Lümen / Watt) Armatürler için minimum enerji etkinliği, armatürlerin toplam gücüne bağlı olarak belirli bir seviyede olması gerekmektedir.

 

Armatürün gücü

Etkinlik için minimum değer

Prated < 15 W≥ 65 Lumen/Watt

Prated ≥ 15 W≥ 70 Lumen/Watt

 

      2- Lümen Bakımı : Lümen bakımı 6000 saat lik test sonrasında belirlenmektedir. Saso 2902 standart gereğince lumen bakım oranı >0.80 gerekliliğini sağlamalıdır.

      3- Ömür Testi : LED lambalar için lamba ömrü, kullanım sürelerinin başlaması ile toplam lamba sayısının sadece% 50'sinin hayatta kaldığı ya da partinin ortalama lümen bakımının hangisi önce gerçekleştiğinde% 70'in altına düştüğü an arasındaki çalışma süresi anlamına gelir. Diğer tüm lambalar için, lamba ömrü, çalışmaya devam eden toplam lamba sayısının, tanımlanan koşullar ve anahtarlama frekansı altında lambanın lamba ömrüne karşılık geldiği çalışma süresi anlamına gelir.

        4- Renk Dönüşüm İndeksi (Ra)  Armatürün referans aydınlatıcı altındaki renk görünümleriyle karşılaştırılarak nesnelerin renk görünümü üzerindeki etkisi  belirler. Saso 2902 göre renk geri dönüşüm indeksi > 80 değerlerini karşılamalıdır.

Enerji Verimliliği:  SASO 2902 ye göre enerji verimliliği değerleri lamba tiplerine göre değişiklik göstermekle birlikte aşağıdaki değeri geçmemelidir.

Lamba Tipi

CFL

LFL

LED

DESARJ LAMBALAR

Max EEI 0.24

0.24 0.24 0.50

Water Efficiency Label Nedir ? 

SASO 2655/2656 Hakkında    

SASO 2655 ve 2656 Sıhhi Tesisat Donanımlarını ilgilendiren ve bu ürünlerin hangi test şartlarına dayanması gerektiğini, hangi sıra ile ne tür testlerden geçirileceğini ve hangi şekillerde üretilmesi gerektiğini anlatan, birbirini yardımcı standartlar ile destekleyen ve sonuç olarak bize ürün kalitesini belirten test standartlarıdır.

 

Aynı zamanda SASO 2655/2656 standartları Saudi Arabistan yönetmelikleri altında bize üretilen sıhhi tesisat armatürümüzün enerji tasarruf oranını ( su tasarruf oranını ), kullanım ömrünü, malzeme kalitesini, armatürün yük dayanımını ve basınç dayanımını aşağıda belirtilen sıra ile test edilmesine ve bu testlerin ardından “water sls” sisteminden “energy efficiency rate ( EER )” (Enerji Verimlilik Oranı) etiketi almamıza olanak sağlamaktadır.

Bu standartlar altında test edilmek üzere ilgili test laboratuvarı tarafından üreticiden 2 adet numune istenir. SASO 2655/2656 standartları altında gerçekleştirilen testler aşağıda test sırasına göre sıralanmıştır;

Numune 1; 

 • Kol Emniyeti Testi

 • Akış Kapasitesi Testi

 • Eğilme Testi

 • Diş Tork Testi

 • Yüksek Sıcaklık Testi

 • Aralıklı Şok Testi

Numune 2;

 • Geri Akış Testi

 • Vananın İşletme Testi

 • Ömür Testi

 • Geri Akış Testi

 • Oluk Ağzı Dayanımı Testi

 • Musluk Mukavemeti Testi

 • Patlama Dayanımı Testi

 

 

Yukarıda belirtilen testlerin ve SASO 2655/2656 standardının kapsadığı ürün grupları ise; duş başlıkları, mutfak bataryaları, çamaşırhane bataryaları, lavabo ve tuvalet bataryaları, taharet bataryaları, küvet/duş bataryaları, bahçe bataryaları ve stop vanalardır.

 

SASO 2655 VE 2656

1 Ocak 2018’den itibaren, Suudi Arabistan Standartları Örgütü (SASO), su verimliliği tüketim oranlarına dayalı olarak musluklar, duşlar ve tuvaletler için yeni Su Verimliliği Düzenlemeleri ve SASO Su Verimliliği Etiketleme programının uygulanmasına başlamıştır.

Üreticiler, ithalatçılar, ihracatçılar ve nakliye şirketleri artık malları gümrükte kalmaması ve Suudi Arabistan pazarına rahat bir şekilde girmelerini sağlamak için, ürünlerini yükleme öncesi SASO Su Verimliliği Etiketleme programına göre etiketlemek zorundadır.

Firmamız siz müşterilere bu tür sıkıntılar yaşamadan ihracatları mızı kolay ve standartlara uygun gerçekleştirebilmeniz için hizmet vermektedir. Saso 2655 ve 2656 standartlarına uygun full test yapabilen dünyadaki ilk ve tek laboratuvarımızla sizlere güvenilir ve hızlı bir şekilde hizmet vermekteyiz.

Hızlı iletişim ve Sorularınız için iletişime geçiniz.

Satış destek : +90 555 852 56 69

22.png
11.png
bottom of page